Hex key, metric, chrome-plated frame, 7 x 190 mm
High-quality offset wrench for hexagon socket screws. Hex-Plus offers larger contact surfaces in the screw head. This reduces the notch effect to a minimum and virtually eliminates damage to the screw head. The ball on the long shank allows safe working even in difficult installation positions. The carefully chrome-plated design guarantees a high level of corrosion protection. Lasered and therefore abrasion-resistant size marking on the offset wrench for quick access.
• Hex key for hexagon socket screws
• Hex-Plus makes hexagon socket screws last longer
• With hexagonal ball head on the long shank
• High corrosion protection thanks to chrome-plated frame
• Metric
• Hex key for hexagon socket screws
• Hex-Plus makes hexagon socket screws last longer
• With hexagonal ball head on the long shank
• High corrosion protection thanks to chrome-plated frame
• Metric
| Item no. | WL88917 |
| Model | 950 PKL |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05022063001 |
| Length | 190 mm |
| Width | 34 mm |
| Height | 8 mm |
| Length with packaging | 244 mm |
| Width with packaging | 82 mm |
| Height with packaging | 24 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Hexagon socket | 7 mm |
| Blade length | 190 mm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |