Hex key, Imperial, BlackLaser, 5/64" x 50 mm
High-quality Wera offset wrench with color-coded, comfortable hose sheathing. This means the tool is quickly to hand and the ergonomic and comfortable handle is easy on the hands, even at low temperatures. Hex key with Hex-Plus profile: Provides larger contact surfaces in the screw head. This reduces the notch effect to a minimum and virtually eliminates damage to the screw head. The ball on the long shank allows safe working even in difficult installation positions. The BlackLaser surface treatment ensures excellent surface protection, including against corrosion, and a long service life. Lasered and therefore abrasion-resistant size marking on the angle wrenches for quick access.
• Short version
• Inch
• Hex key for hexagon socket screws
• Hex-Plus makes hexagon socket screws last longer
• Color-coded, easy-grip hose sheathing, even at low temperatures
• Short version
• Inch
• Hex key for hexagon socket screws
• Hex-Plus makes hexagon socket screws last longer
• Color-coded, easy-grip hose sheathing, even at low temperatures
| Item no. | WL88974 |
| Model | 950 SPKS Multicolour |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05022651001 |
| Length | 59 mm |
| Width | 19 mm |
| Height | 4 mm |
| Length with packaging | 118 mm |
| Width with packaging | 35 mm |
| Height with packaging | 15 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Hexagon socket | 5/64" |
| Blade length | 50 mm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |