L-key, long, TX 15 x 123 mm
High-quality offset wrench for internal TORX® screws. The ball on the long shank allows safe working even in difficult installation positions. An extra long shank. The BlackLaser surface treatment ensures excellent surface protection, including against corrosion, and a long service life. Lasered and therefore abrasion-resistant size marking on the offset wrench for quick access.
• L-keys for internal TORX® screws
• With TORX® ball head on the long shank
• BlackLaser for high corrosion protection and long service life
• Lasered and therefore abrasion-resistant size marking
• Zinc-phosphated
• L-keys for internal TORX® screws
• With TORX® ball head on the long shank
• BlackLaser for high corrosion protection and long service life
• Lasered and therefore abrasion-resistant size marking
• Zinc-phosphated
| Item no. | WL89213 |
| Model | 967 PKXL TORX® |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05024464001 |
| Length | 126 mm |
| Width | 25 mm |
| Height | 4 mm |
| Length with packaging | 160 mm |
| Width with packaging | 82 mm |
| Height with packaging | 24 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Screw type | TX15 |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 123 mm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |