Panne à souder CT2 G8 en forme de burin 425°C, 11 mm
The CT2 G8 soldering tip from Weller's CT2 series is designed for the W 201 handpiece and works at a fixed temperature of 425 °C.
The straight chisel-shaped tip with a width of 11 mm enables large-area heat transfer and is particularly suitable for larger solder joints.
Thanks to its robust design, the tip is suitable for reliable soldering work in the electronics sector and in the workshop.
The straight chisel-shaped tip with a width of 11 mm enables large-area heat transfer and is particularly suitable for larger solder joints.
Thanks to its robust design, the tip is suitable for reliable soldering work in the electronics sector and in the workshop.
| Numéro d'article | WL16746 |
| Modèle | CT2 G8 |
| Fabricant | WELLER |
| Numéro d'article du fabricant | T0054242899N |
| Unité de vente | 1 pièce |
| Unité de contenu | 1 pièce |
| Batterie incluse | non |
| Série de produits | Série CT2 |
| Type de pointe | HM |
| Série de conseils | CT2 |
| Largeur de la pointe | 11 mm |
| Largeur de la pointe en pouces | 0,433 in |
| Forme de la pointe | en forme de burin |
| Alignement des pointes | droit |
| Température de la pointe | 425 °C |
| Pièce à main assortie | W 201 |
| Pièce à main assortie | W 201 |
| Conforme aux normes ESD | non |
| Données du fabricant du GPSR | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |