Panne à souder CT5 AX8 en forme de burin arqué 425°C, 1,6 mm
The CT5 AX8 soldering tip from Weller's CT5 series is suitable for the W 61 handpiece and is designed for a working temperature of 425 °C.
The angled, chisel-shaped tip with a width of 1.6 mm enables precise work and facilitates soldering in hard-to-reach areas.
Thanks to its robust design, the tip is suitable for reliable soldering work in the electronics sector and ensures clean, controlled solder joints.
The angled, chisel-shaped tip with a width of 1.6 mm enables precise work and facilitates soldering in hard-to-reach areas.
Thanks to its robust design, the tip is suitable for reliable soldering work in the electronics sector and ensures clean, controlled solder joints.
| Numéro d'article | WL16753 |
| Modèle | CT5 AX8 |
| Fabricant | WELLER |
| Numéro d'article du fabricant | T0054210899 |
| Unité de vente | 1 pièce |
| Unité de contenu | 1 pièce |
| Série de produits | Série CT5 |
| Type de pointe | HM |
| Série de conseils | CT5 |
| Largeur de la pointe | 1,6 mm |
| Largeur de la pointe en pouces | 0,63 in |
| Forme de la pointe | en forme de burin |
| Alignement des pointes | coudé |
| Température de la pointe | 425 °C |
| Pièce à main assortie | W 61 |
| Pièce à main assortie | W 61 |
| Conforme aux normes ESD | non |
| Données du fabricant du GPSR | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |