PU foam, 400x300x30 mm, conductive, pink, profile 1:1
Warmbier packaging material has high electrostatic shielding against electrostatic discharges and fields. Suitable both for internal storage and for external shipping of endangered electronic components (ESDS).
• PU foam
• Electrostatically dissipative
• Open Cell
• Soft design
• Typical surface resistance Rs = 10¹⁰ - 10¹¹ Ohm
• PU foam
• Electrostatically dissipative
• Open Cell
• Soft design
• Typical surface resistance Rs = 10¹⁰ - 10¹¹ Ohm
| Item no. | WL20980 |
| Model | 4911.1.30 |
| Manufacturer | WARMBIER |
| Manufacturer article no. | 4911.1.30 |
| Length | 400 mm |
| Width | 300 mm |
| Height | 30 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | pink |
| Colour | rose |
| Material | PU |
| Incl. battery | no |
| Typical leakage resistance | 10¹⁰ - 10¹¹ Ohm |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | Wolfgang WARMBIER Untere Gießwiesen 21 DE-78247 Hilzingen www.warmbier.com |