Soldering tip for i-Tool, wick tip, 20.0 mm, 0102ZDLF200
• Suitable for the soldering iron i-Tool (i-Tool) of the soldering station i-CON in the versions 0IC1000A, 0IC1100A, 0IC1100V, 0IC2000A, 0IC2000AIT, 0IC2000AC and 0IC2000AXT, 0IC2200V, 0IC2200VC, 0IC2200VIT, 0IC2200VXT, 0IC2100VC, 0IC2100VXT
• ERSA i-Tip continuous soldering tip series with ERSADUR-LF coating for the i-TOOL
• ERSA i-Tip continuous soldering tip series with ERSADUR-LF coating for the i-TOOL
| Item no. | WL26412 |
| Model | 102ZD-LF200 |
| Manufacturer | ERSA |
| Manufacturer article no. | 0102ZDLF200/SB |
| Length | 48 mm |
| Length with packaging | 100 mm |
| Width with packaging | 60 mm |
| Height with packaging | 15 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Total length | 48 mm |
| Incl. battery | no |
| Product series | 102 |
| RoHS compliant | yes |
| Net weight (manufacturer) | 19 g |
| Tip series | 102 |
| Inner diameter (shaft) | 3.5 mm |
| Outer diameter (shaft) | 5.2 mm |
| Soldering tip diameter | 20 mm |
| Tip shape | chisel-shaped |
| Tip alignment | straight |
| Coating of the soldering tip | permanent soldering tip |
| Matching handpiece | i-TOOL i-TOOL NANO i-TOOL PICO |
| Matching handpiece | i-Tool |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | ERSA GmbH Leonhard-Karl-Strasse 24 DE-97877 Wertheim www.ersa.de |