Power combination pliers, black atramentized, 200 mm
35 % force saving compared to conventional combination pliers. With cutting edges (hardness approx. 63 HRC) for hard use. Easier working due to optimised transmission. Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling. Long cutting edges for thicker cables. With gripping zones for flat and round material for versatile use. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC. - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2,8mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 2,2mm - Cutting values Cu-cable, stranded: Ø 13,0mm - Cutting values Cu-cable, stranded: 25,0mm²
• Easier work due to optimised transmission ratio
• Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling
• Long cutting edges for thicker cables
• With gripping zones for flat and round material for versatile use
• Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC
• Easier work due to optimised transmission ratio
• Easier cutting, powerful gripping, bending and pulling
• Long cutting edges for thicker cables
• With gripping zones for flat and round material for versatile use
• Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 63 HRC
| Item no. | WL30498 |
| Model | 02 02 200 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 02 02 200 |
| Length | 210 mm |
| Width | 55 mm |
| Height | 20 mm |
| Length with packaging | 324 mm |
| Width with packaging | 124 mm |
| Height with packaging | 51 mm |
| Volume with packaging | 2.049 dm³ |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | single pack |
| Incl. battery | no |
| Standards | DIN ISO 5746 |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 342 g |
| Surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Fastening for fall protection | nein |
| Tool length | 200 mm |
| Grip (expression) | With multi-component sheaths |
| Cutting value copper cable, stranded | 25 mm² |
| Cutting value copper cable, stranded (diameter) | 13 mm |
| Cutting value wire diameter (hard) | 2.8 mm |
| Cutting value diameter (piano wire) | 2.2 mm |
| Type of pliers | combination pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |