Screwdriver, Torx TX6x50, 155 mm
Torx screwdriver TX6, 50 mm blade, 155 mm overall length
The TX6 screwdriver from Piergiacomi is suitable for precise work on Torx screws, for example in electronics, mechanical engineering or precision mechanical applications. With a blade length of 50 mm and a diameter of 3.5 mm, it enables precise screwing, while the overall length of 155 mm offers comfortable handling.
Robustly manufactured, this screwdriver is ideal for the workshop, laboratory or home use and guarantees precise results for small screw connections.
The TX6 screwdriver from Piergiacomi is suitable for precise work on Torx screws, for example in electronics, mechanical engineering or precision mechanical applications. With a blade length of 50 mm and a diameter of 3.5 mm, it enables precise screwing, while the overall length of 155 mm offers comfortable handling.
Robustly manufactured, this screwdriver is ideal for the workshop, laboratory or home use and guarantees precise results for small screw connections.
| Item no. | WL33197 |
| Model | PG4-0X |
| Manufacturer | PIERGIACOMI |
| Manufacturer article no. | PG4-0X |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Diameter | 3.5 mm |
| VDE | no |
| Screw type | TX06 |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| Tool length | 155 mm |
| Blade diameter | 3.5 mm |
| Blade length | 50 mm |
| GPSR manufacturer data | PIERGIACOMI Sud SrL Via 81a Strada 3 IT-63076 Monteprandone (Ap) www.piergiacomi.com |