Weller Erem 622NB Side Cutter With Pointed Relieved Head For Perfect Cut Strong Sharp And Precise
Same as 676E
Identical to the 676E
The underside is relieved and facilitates optimum access even to extremely hard-to-reach areas.
This is the narrowest head shape.
1 Million Movements - Magic Spring™ design enables maximum durability with constant spring force movements
Precision - Experience precise cuts from the high-precision screw joint that enables a smooth action with no jaw overlap
Uncompromising Swiss quality created to be strong, durable and sharp
Strong and Sharp - Hand-crafted cutting edges for superior strength and sharpness
Comfort, Security and Grip - Ergonomically-shaped handles provide superior comfort and fatigue-free handling with Maximum Opening Stop Technology
ESD Safe - made from ESD-safe material to prevent damage to sensitive components Weller Erem® Cutters are designed to be strong, durable and sharp, having the highest precision available. Manufactured with uncompromising Swiss quality and created for worldwide applications, including electronics assembly and healthcare, Weller Erem Cutters are built to last. The signature high-performance cutters set the industry standard with features that include Weller Erem Magic Spring™ providing over one million consistent, precise and accurate movements, High-Precision Screw Joint, and Maximum Opening Stop Technology. Feel the difference with Weller Erem® – the proven choice. Every time.
1500 Weller Erem pneumatic side cutters are light and precise. Thanks to a selection of different cutting heads they can operate extremely versatile. The cutters are suitable for cutting conventional components, soft metals or small plastic parts. The cutting heads can be interchanged easily.
• This is the narrowest head shape.
• The underside is recessed and allows optimum access even to extremely hard-to-reach places.
• like side cutter 676E
• Swiss made
Identical to the 676E
The underside is relieved and facilitates optimum access even to extremely hard-to-reach areas.
This is the narrowest head shape.
1 Million Movements - Magic Spring™ design enables maximum durability with constant spring force movements
Precision - Experience precise cuts from the high-precision screw joint that enables a smooth action with no jaw overlap
Uncompromising Swiss quality created to be strong, durable and sharp
Strong and Sharp - Hand-crafted cutting edges for superior strength and sharpness
Comfort, Security and Grip - Ergonomically-shaped handles provide superior comfort and fatigue-free handling with Maximum Opening Stop Technology
ESD Safe - made from ESD-safe material to prevent damage to sensitive components Weller Erem® Cutters are designed to be strong, durable and sharp, having the highest precision available. Manufactured with uncompromising Swiss quality and created for worldwide applications, including electronics assembly and healthcare, Weller Erem Cutters are built to last. The signature high-performance cutters set the industry standard with features that include Weller Erem Magic Spring™ providing over one million consistent, precise and accurate movements, High-Precision Screw Joint, and Maximum Opening Stop Technology. Feel the difference with Weller Erem® – the proven choice. Every time.
1500 Weller Erem pneumatic side cutters are light and precise. Thanks to a selection of different cutting heads they can operate extremely versatile. The cutters are suitable for cutting conventional components, soft metals or small plastic parts. The cutting heads can be interchanged easily.
• This is the narrowest head shape.
• The underside is recessed and allows optimum access even to extremely hard-to-reach places.
• like side cutter 676E
• Swiss made
| Item no. | WL34313 |
| Model | 622NB |
| Manufacturer | Weller Erem |
| Manufacturer article no. | 622NB |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 48 g |
| VDE | no |
| Head width | 9 mm |
| Cut shape | without bevel |
| ESD compliant | yes |
| Head thickness | 6 mm |
| Head length | 16 mm |
| Tool length | 110 mm |
| Type of side cutters | side cutter |
| Length of cutting edges | 9 mm |
| Cutting length | 9 mm |
| Cutting value wire diameter (medium) | 0.6 mm |
| Cutting value wire diameter (soft) | 0.8 mm |
| GPSR manufacturer data | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |