ESD container New Box NB MC, handle strips, black, 400 x 300 x 170 mm
• Floor flat V1 closed
• Side walls closed
• Grip rails
• PP
• black ESD
• 358 mm Inner length
• 258 mm inside width
• 168 mm Inner height
• 154 mm Usable internal height
• Polypropylene product
• 5 years warranty on material fatigue
• resistant to chemicals
• Load capacity 12kg (standard value; details on request)
• Continuous operating temperature (+80°C/-20°C)
• Product with ESD protection (conductive)
• Side walls closed
• Grip rails
• PP
• black ESD
• 358 mm Inner length
• 258 mm inside width
• 168 mm Inner height
• 154 mm Usable internal height
• Polypropylene product
• 5 years warranty on material fatigue
• resistant to chemicals
• Load capacity 12kg (standard value; details on request)
• Continuous operating temperature (+80°C/-20°C)
• Product with ESD protection (conductive)
| Item no. | WL46470 |
| Model | NB 14 MC |
| Manufacturer | WEZ |
| Manufacturer article no. | 1007837 |
| Length | 400 mm |
| Width | 300 mm |
| Height | 170 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | black |
| Material | PP |
| Incl. battery | no |
| Volume (liters) | 15.5 l |
| Net weight (manufacturer) | 1.09 kg |
| Gross weight (manufacturer) | 1.28 kg |
| Material storage boxes | plastic |
| Temperature range °C | -20 – 80 °C |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | WEZ Kunststoffwerk AG Industriestrasse 8 CH-5036 Oberentfelden www.wez.ch |