Hygostar slippers, high with protective cap S2, white, size 36
The S2 CI SRC safety shoe is made of synthetic leather and a polyurethane sole. This sole is resistant to oil and fuels and also provides excellent slip resistance. Besides these properties, the sole is also antistatic and shock-absorbing in the heel area. The shoe is equipped with a protective cap tested to 200 joules and an antibacterial lining. It is waterproof and has a closed heel area for a firm fit on the foot. The shoe can be steam pressure sterilized. As the shoe is very light, it is very suitable for long use in the chemical industry, industry, hospitals, laboratories or canteen kitchens and canteens.
• Lorica (robust microfibre material)
• antistatic sole
• waterproof
• stain-resistant
• easy to clean
• Lorica (robust microfibre material)
• antistatic sole
• waterproof
• stain-resistant
• easy to clean
| Item no. | WL50535 |
| Model | Hygostar-86236 |
| Model line | Hygostar Slipper |
| Manufacturer | FRANZ MENSCH |
| Manufacturer article no. | 86236 |
| Length with packaging | 350 mm |
| Width with packaging | 250 mm |
| Height with packaging | 150 mm |
| Sales unit | 1 pair |
| Content unit | 1 pair |
| Manufacturer colour information | white |
| Colour | white |
| Incl. battery | no |
| Gross weight (manufacturer) | 1.076 kg |
| Protective cap | yes |
| Type of shoes | slipper |
| Safety class | S2 |
| Material (shoes) | leather |
| Shoe size EU | 36 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | Franz Mensch GmbH Werner-von-Siemens-Straße 2 DE-86807 Buchloe www.franz-mensch.de |