Diagonal cutters, 80 series, oval jaws, antistatic, 0.1-1.25 mm
Precision side cutters, flush cut with oval head and ESD-safe handles made of conductive material 0.1-1.25 mm. The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool.
• Side cutters, series 80, oval jaws
• ESD-safe handles made of synthetic material with opening spring
• Cut/Wate: Micro-Bevel® and Flush and Ultra-Flush®
• The specified cutting capacity applies to copper wire
• Suitable for cutting copper
• High Performance Steel Alloy
• Burnished
• The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool
• Induction hardened cutting edges, 63-65 HrC
• Friction-reducing screw connection which increases the line accuracy of the cutting edges
• Especially suitable for work on cable harnesses and for assembly tasks on printed circuit boards
• Version "CO" with antistatic, conductive grip sleeves
• Side cutters, series 80, oval jaws
• ESD-safe handles made of synthetic material with opening spring
• Cut/Wate: Micro-Bevel® and Flush and Ultra-Flush®
• The specified cutting capacity applies to copper wire
• Suitable for cutting copper
• High Performance Steel Alloy
• Burnished
• The numerically controlled machine grinding guarantees cutting angle accuracy and contact; increases the load capacity and durability of the tool
• Induction hardened cutting edges, 63-65 HrC
• Friction-reducing screw connection which increases the line accuracy of the cutting edges
• Especially suitable for work on cable harnesses and for assembly tasks on printed circuit boards
• Version "CO" with antistatic, conductive grip sleeves
| Item no. | WL52705 |
| Model | 8141 CO |
| Manufacturer | LINDSTRÖM |
| Manufacturer article no. | 8141 CO |
| Length | 155 mm |
| Width | 100 mm |
| Height | 65 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Head width | 10 mm |
| ESD compliant | yes |
| Packaging dimensions | piece |
| Side cutter cutting capacity | 0,1 - 1,25 mm |
| Cutting edge type | without bevel |
| Jaw shape | oval |
| Tool length | 110 mm |
| Type of side cutters | side cutter |
| GPSR manufacturer data | SNA Europe SAS/ LINDSTRÖM Antigua Carretera Altube km 5.5 ES-01006 Vitoria-Gasteiz www.lindstromtools.com |