Non-sparking 75 mm copper beryllium open-end wrench with central nut, 900 mm
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. 75 mm copper beryllium wrench with central nut, 900 mm.
• Made from copper beryllium
• Adjustable open-end wrench, spark-free, various opening widths adjustable
• Manufactured according to the specifications of the ISO 6787 standard
• Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
• Antimagnetic, extremely corrosion resistant
• Made from copper beryllium
• Adjustable open-end wrench, spark-free, various opening widths adjustable
• Manufactured according to the specifications of the ISO 6787 standard
• Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
• Antimagnetic, extremely corrosion resistant
| Item no. | WL52724 |
| Model | NSB001-900 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | NSB001-900 |
| Length | 900 mm |
| Width | 165 mm |
| Height | 38 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Jaw thickness | 26 mm |
| ESD compliant | no |
| Tool material | amagnetic steel copperberyllium |
| Packaging dimensions | piece |
| Wrench size | 75 mm |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |