Non-sparking 120 mm impact ring wrench made of copper beryllium, 480 mm
Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks. 120 mm striking-face box wrench made of copper beryllium, 480 mm.
• Made from copper beryllium
• For use with a hammer for tightening large bolts and nuts
• DIN 7444
• Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
• Antimagnetic, extremely corrosion resistant
• Made from copper beryllium
• For use with a hammer for tightening large bolts and nuts
• DIN 7444
• Non-sparking tools are used in areas where there is a potential fire and explosion hazard due to flying sparks
• Antimagnetic, extremely corrosion resistant
| Item no. | WL52930 |
| Model | NSB104-120 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | NSB104-120 |
| Length | 480 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 60 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool material | amagnetic steel copperberyllium |
| Packaging dimensions | piece |
| Type of ring spanner | brass knuckles spanner |
| Wrench size | 120 mm |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |