ERGO™ tamper-resistant TORX®, screwdriver with rubber handle, TR9 x 75 mm
Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
• For TORX® tamper-resistant screws with safety pin
• Burnished tip for greater accuracy
• 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
• The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
• Flat side parts prevent rolling away
• Integrated suspension eye
• High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
• Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• Comfortable 3-component handle for optimum grip
• Flattened handle prevents rolling away
• Anti-roll flat face on handle
• Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
• For TORX® tamper-resistant screws with safety pin
• Burnished tip for greater accuracy
• 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
• The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
• Flat side parts prevent rolling away
• Integrated suspension eye
• High performance steel alloy blade, chrome plated and fully hardened for maximum corrosion protection and long life
• Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• Comfortable 3-component handle for optimum grip
• Flattened handle prevents rolling away
• Anti-roll flat face on handle
| Item no. | WL53429 |
| Model | BE 7909 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | BE-7909 |
| Length | 265 mm |
| Width | 60 mm |
| Height | 40 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Handle length | 122 mm |
| VDE | no |
| Screw type | TX09 |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| Handle width | 20 mm |
| Tool length | 197 mm |
| Handle diameter | 20 mm |
| Blade length | 75 mm |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |