Screwdriver SoftFinish® electric slot (00820), 2.5 mm x 75 mm
• Protects your health: With patented SoftFinish® handle design for hand and muscle-friendly work. Recommended by AGR doctors and therapists
• Increases your efficiency: Unique Wiha handle size concept with optimum balance between power and control
• Offers you full protection: Each tool individually tested at 10,000 V AC and approved for 1,000 V AC
• Standards: Tested according to IEC 60900
• application: For work on live parts up to 1,000 V AC.
• Increases your efficiency: Unique Wiha handle size concept with optimum balance between power and control
• Offers you full protection: Each tool individually tested at 10,000 V AC and approved for 1,000 V AC
• Standards: Tested according to IEC 60900
• application: For work on live parts up to 1,000 V AC.
| Item no. | WL54500 |
| Model | 320N025075 |
| Alternative article name | 320N025075 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 00820 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | 320N |
| Gross weight (manufacturer) | 28 g |
| VDE | no |
| Screw type | slot |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| Blade thickness | 0.4 mm |
| Tool length | 179 mm |
| Handle diameter | 23 mm |
| Blade length | 75 mm |
| Blade width | 2.5 mm |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |