Combination pliers with insulated handles, 200 mm
Each tool is tested for 10 seconds at 10,000 V at the end of the production process
• Insulated handles of mono-material polypropylene
• For work on live equipment up to 1000 V according to IEC 60900
• Edges particularly suitable for cutting harder material such as piano wire and spring steel wire
• Distance between joint and cutting edges reduced for better leverage and maximum cutting capacity
• Gripping surfaces especially for round and flat material
• Rounded jaws for improved access to hard to reach areas
• Induction hardened cutting edges
• High Performance Steel Alloy
• Phosphated and anti-corrosion treated
• Standards: ISO 5746
• Each tool is tested for 10 seconds at 10,000 V at the end of the production process
• Insulated handles of mono-material polypropylene
• For work on live equipment up to 1000 V according to IEC 60900
• Edges particularly suitable for cutting harder material such as piano wire and spring steel wire
• Distance between joint and cutting edges reduced for better leverage and maximum cutting capacity
• Gripping surfaces especially for round and flat material
• Rounded jaws for improved access to hard to reach areas
• Induction hardened cutting edges
• High Performance Steel Alloy
• Phosphated and anti-corrosion treated
• Standards: ISO 5746
• Each tool is tested for 10 seconds at 10,000 V at the end of the production process
| Item no. | WL54872 |
| Model | 2628 S-200 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | 2628 S-200 |
| Length | 200 mm |
| Width | 210 mm |
| Height | 30 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Head width | 29 mm |
| Jaw thickness | 11.8 mm |
| ESD compliant | no |
| Tool material | High performance steel alloy |
| Packaging dimensions | piece |
| Type of pliers | combination pliers |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |