Pliers for external retaining rings with straight jaws, burnished 215 mm
For external retaining rings
• For external retaining rings
• PVC-coated handles
• High Performance Steel Alloy
• Burnished, rust protection treated
• For external retaining rings
• With opening spring
• With straight jaws and forged tips
• For external retaining rings
• PVC-coated handles
• High Performance Steel Alloy
• Burnished, rust protection treated
• For external retaining rings
• With opening spring
• With straight jaws and forged tips
| Item no. | WL54919 |
| Model | 2900-215 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | 2900-215 |
| Length | 215 mm |
| Width | 225 mm |
| Height | 21 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Head width | 31 mm |
| ESD compliant | no |
| Tool material | High performance steel alloy |
| Packaging dimensions | piece |
| Type of pliers | Pliers for external retaining rings |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |