ESD CARBOSTAT packaging bag, black, 350 x 450 x 0.08 mm, 100 pieces
• Permanently volume-conductive film
• Protection against electrostatic fields
• Weldable
• recyclable
• Standard printing: type designation, ESD marking, recycle symbol and LOT no.
• Protection against electrostatic fields
• Weldable
• recyclable
• Standard printing: type designation, ESD marking, recycle symbol and LOT no.
| Item no. | WL60916 |
| Model | 3210.350x450 |
| Manufacturer | WARMBIER |
| Manufacturer article no. | 3210.162 |
| Width | 350 mm |
| Height | 450 mm |
| Sales unit | 1 PU |
| Content unit | 100 piece |
| Manufacturer colour information | black |
| Colour | black |
| Material | copolymer |
| Incl. battery | no |
| Typical leakage resistance | 10⁴ - 10⁵ Ohm |
| Gross weight (manufacturer) | 2.4 kg |
| Film thickness | 0,08 mm |
| Zip closure | no |
| Packaging properties | conductive |
| Resealable | no |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | Wolfgang WARMBIER Untere Gießwiesen 21 DE-78247 Hilzingen www.warmbier.com |