Combination pliers, black atramentized, 200 mm
With gripping zones for flat and round material for versatile use. With cutting edges for soft and hard wire. Long cutting edges for thicker cables. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC. - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 3,8mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 2,5mm - Cutting values Cu-cable, stranded: Ø 13,0mm - Cutting values Cu-cable, stranded: 16,0mm²
• With gripping zones for flat and round material for versatile use
• With cutting edges for soft and hard wire
• Long cutting edges for thicker cables
• Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC
• With gripping zones for flat and round material for versatile use
• With cutting edges for soft and hard wire
• Long cutting edges for thicker cables
• Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC
| Item no. | WL61289 |
| Model | 03 02 200 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 03 02 200 |
| Length | 207 mm |
| Width | 55 mm |
| Height | 24 mm |
| Length with packaging | 323 mm |
| Width with packaging | 127 mm |
| Height with packaging | 56 mm |
| Volume with packaging | 2.049 dm³ |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | single pack |
| Incl. battery | no |
| Standards | DIN ISO 5746 |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 334 g |
| Surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 200 mm |
| Description Head | polished |
| Grip (expression) | With multi-component handles |
| Cutting value copper cable, stranded | 16 mm² |
| Cutting value copper cable, stranded (diameter) | 13 mm |
| Cutting value wire diameter (hard) | 2.5 mm |
| Cutting value wire diameter (medium) | 3.8 mm |
| Type of pliers | combination pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |