Wire stripping side cutter, chrome-plated, insulated, 160 mm
Stripping side cutter with long cutting edge. High cutting performance due to power joint. Precision stripping holes for conductors 1.5 and 2.5 mm². Comfortable cutting of NYM cables up to 5 x 2.5 mm². Long tips for finest cutting work even in confined spaces. Induction-hardened precision cutting edges, cutting edge hardness approx. 60 HRC. - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 1.5mm - Cutting values soft wire (diameter): Ø 2.5mm - Stripping values square millimetres: 1.5 / 2.5mm² - AWG: 15 / 13 - VDE-tested: Yes
• Precision stripping holes for 1.5 and 2.5 mm² conductors
• Comfortable cutting of NYM cables up to 5 x 2.5 mm²
• Long tips for finest cutting work even in confined spaces
• Induction hardened precision cutting edges, cutting edge hardness approx. 60 HRC
• Precision stripping holes for 1.5 and 2.5 mm² conductors
• Comfortable cutting of NYM cables up to 5 x 2.5 mm²
• Long tips for finest cutting work even in confined spaces
• Induction hardened precision cutting edges, cutting edge hardness approx. 60 HRC
| Item no. | WL61364 |
| Model | 14 26 160 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 14 26 160 |
| Length | 175 mm |
| Width | 60 mm |
| Height | 30 mm |
| Length with packaging | 177 mm |
| Width with packaging | 61 mm |
| Height with packaging | 30 mm |
| Volume with packaging | 0.315 dm³ |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | single pack |
| Incl. battery | no |
| Standards | DIN EN 60900 | IEC 60900 |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 216 g |
| Surface | chrome-plated |
| VDE | yes |
| ESD compliant | no |
| AWG | 15 - 13 |
| Tool length | 160 mm |
| Type of side cutters | side cutter |
| Description Head | chrome-plated |
| Grip (expression) | VDE | insulated with multi-component sleeves, VDE-tested |
| Cutting value wire diameter (medium) | 1.5 mm |
| Cutting value wire diameter (soft) | 2.5 mm |
| Type of pliers | diagonal insulation stripper |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |