Precision tweezers needle-pointed shape, 135 mm
For the finest assembly work. Extra fine tips. Smooth gripping surfaces. Stainless, anti-magnetic. Glare-free matt finish. American shape, stable. straight shape. stainless, antimagnetic and acid-proof.
• For finest assembly work
• Extra fine tips
• Smooth gripping surfaces
• Stainless, antimagnetic
• Glare-free matt finish
• For finest assembly work
• Extra fine tips
• Smooth gripping surfaces
• Stainless, antimagnetic
• Glare-free matt finish
| Item no. | WL61865 |
| Model | 92 22 13 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 92 22 13 |
| Length | 130 mm |
| Width | 11 mm |
| Height | 14 mm |
| Length with packaging | 170 mm |
| Width with packaging | 44 mm |
| Height with packaging | 20 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | single pack |
| Incl. battery | no |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 34 g |
| Surface | stainless, antimagnetic, acid-proof |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 135 mm |
| Type of tweezers | precision tweezers |
| Tip shape (tweezers) | pointed |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |