Clog black - 36, 8045 Professional shoes Nature ladies / men, OB
- Occupational shoes Nature
- EN ISO 20347:2012
- buckle fastening
- Heel strap fixed, adjustable
- Leather covered cork footbed
- Instep area adjustable
- Antistatic
- Nature outsole black
- SRC
- Slip-resistant rubber outsole
- Smooth leather
- Detail heel strap fixed
- EN ISO 20347:2012
- buckle fastening
- Heel strap fixed, adjustable
- Leather covered cork footbed
- Instep area adjustable
- Antistatic
- Nature outsole black
- SRC
- Slip-resistant rubber outsole
- Smooth leather
- Detail heel strap fixed
| Item no. | WL65731 |
| Model | 8045 |
| Manufacturer | ABEBA |
| Manufacturer article no. | 8045-36 |
| Length with packaging | 350 mm |
| Width with packaging | 250 mm |
| Height with packaging | 150 mm |
| Sales unit | 1 pair |
| Content unit | 1 pair |
| Colour | black |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 860 g |
| Gender | unisex |
| Protective cap | no |
| Type of shoes | Clogs |
| Safety class | OB |
| Shoe width | W10 (standard width) |
| Shoe size EU | 36 |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | ABEBA Spezialschuh-Ausstatter GmbH Schlackenbergstraße 5 DE-66386 St. Ingbert www.abeba.com |