ERGO precision side cutters ESD, pointed, flattened head, XS Flush.
• ERGO™ precision side cutters with pointed, flattened head.
• Particularly pointed and flat shaped
• ESD-safe ergonomic handles with soft surface and firm core for precise handling
• Cutting shapes/bevel: flush (small bevel) & ultra-flush (without bevel)
• Cutting capacity specification refers to copper
• Cutting capacity: 0.1 mm to 0.8 mm
• Material: High performance steel alloy
• Phosphated
• Precision ground cutting edges for extra long life and a clean cut
• Induction hardened cutting edges with a high degree of hardness (63-65 HRC)
• Friction-reducing screw connection for smooth cuts without overlapping of the legs
• ESD-safe ergonomic 2-component handles
• Opening spring with three different settings for spring tension and opening width
• Ideal for working in hard-to-reach places or for reworking
• Particularly pointed and flat shaped
• ESD-safe ergonomic handles with soft surface and firm core for precise handling
• Cutting shapes/bevel: flush (small bevel) & ultra-flush (without bevel)
• Cutting capacity specification refers to copper
• Cutting capacity: 0.1 mm to 0.8 mm
• Material: High performance steel alloy
• Phosphated
• Precision ground cutting edges for extra long life and a clean cut
• Induction hardened cutting edges with a high degree of hardness (63-65 HRC)
• Friction-reducing screw connection for smooth cuts without overlapping of the legs
• ESD-safe ergonomic 2-component handles
• Opening spring with three different settings for spring tension and opening width
• Ideal for working in hard-to-reach places or for reworking
| Item no. | WL70881 |
| Model | RX81xxMX |
| Manufacturer | LINDSTRÖM |
| Manufacturer article no. | RX8137MX |
| Length | 270 mm |
| Width | 180 mm |
| Height | 90 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 70 g |
| ESD compliant | yes |
| Side cutter cutting capacity | 0,1 - 0,8 mm |
| Cutting edge type | with fine bevel |
| Jaw shape | pointed |
| Tool length | 108 mm |
| Type of side cutters | side cutter |
| GPSR manufacturer data | SNA Europe SAS/ LINDSTRÖM Antigua Carretera Altube km 5.5 ES-01006 Vitoria-Gasteiz www.lindstromtools.com |