Interchangeable blade hexagon for torque screwdriver with wrench handle 1.5mm (38801)
Application: For controlled screwing at specified torque.
Extra: Very slim blade diameter for hard-to-reach screws.
Blade: High quality chrome vanadium molybdenum steel, through hardened, titanium silver.
• Blister packaging: No
• ESD Article: No
• Hexagon socket 1 (mm): 1.5 mm
• Torque value max (Nm): 0.9 Nm
• diameter hexagonal blade (mm): 4 mm
• Total length (mm): 75 mm
• length blade visible: 20 mm
• With battery: No
Extra: Very slim blade diameter for hard-to-reach screws.
Blade: High quality chrome vanadium molybdenum steel, through hardened, titanium silver.
• Blister packaging: No
• ESD Article: No
• Hexagon socket 1 (mm): 1.5 mm
• Torque value max (Nm): 0.9 Nm
• diameter hexagonal blade (mm): 4 mm
• Total length (mm): 75 mm
• length blade visible: 20 mm
• With battery: No
| Item no. | WL71966 |
| Alternative article name | 283693015 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 38801 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | 283693 |
| Gross weight (manufacturer) | 8 g |
| VDE | no |
| Screw type | hexagonal |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Hexagon socket | 1.5 mm |
| Torque (max.) | 0.9 Nm |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |