Adapter TorqueVario-S electric for 1/4" socket wrench (43128)
Increases your efficiency: adapter enables socket wrench screw connections with TorqueVario-S electric.
Offers you full protection: Each tool individually tested at 10,000 V AC and approved for 1,000 V AC.
Application: Safe installation of terminals and sleeves, conductor connections and screwing of busbars. For working around live parts up to 1,000 V AC.
When working on live parts, the user's safety is paramount. In combination with the insulated Wiha TorqueVario®-S electric torque screwdrivers, the socket wrench adapter enables controlled tightening and loosening of hexagonal screws and nuts. The insulated socket adapter is subjected to routine testing in accordance with the international standard IEC 60900 and enables safe working in the vicinity of live parts up to 1,000 V AC.
For electrical applications
Only compatible with Wiha TorqueVario®-S electric torque screwdrivers (Series 2872).
Tested according to IEC 60900.
• Blister packaging: No
• ESD Article: No
• Inside square 1 (inch): 1/4"
• Outside diameter: 12 mm
• diameter hexagonal blade (mm): 3.8 mm
• Total length (mm): 178 mm
• with battery: No
Offers you full protection: Each tool individually tested at 10,000 V AC and approved for 1,000 V AC.
Application: Safe installation of terminals and sleeves, conductor connections and screwing of busbars. For working around live parts up to 1,000 V AC.
When working on live parts, the user's safety is paramount. In combination with the insulated Wiha TorqueVario®-S electric torque screwdrivers, the socket wrench adapter enables controlled tightening and loosening of hexagonal screws and nuts. The insulated socket adapter is subjected to routine testing in accordance with the international standard IEC 60900 and enables safe working in the vicinity of live parts up to 1,000 V AC.
For electrical applications
Only compatible with Wiha TorqueVario®-S electric torque screwdrivers (Series 2872).
Tested according to IEC 60900.
• Blister packaging: No
• ESD Article: No
• Inside square 1 (inch): 1/4"
• Outside diameter: 12 mm
• diameter hexagonal blade (mm): 3.8 mm
• Total length (mm): 178 mm
• with battery: No
| Item no. | WL72628 |
| Alternative article name | 287992 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 43128 |
| Length | 329 mm |
| Width | 72 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Standards | Tested according to IEC 60900. |
| Product series | 28799 |
| Gross weight (manufacturer) | 30 g |
| VDE | yes |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |