Screwdriver SoftFinish® electric slimFix Pozidriv PZ1 x 80mm (39566)
Application: For working around live parts up to 1,000 V AC.
Standards: DIN ISO 8764-PZ.
When screwing by hand, the wrists and muscles are subjected to considerable strain over time. The particularly ergonomically shaped SoftFinish® screwdriver, which ensures optimum transmission of hand force, provides a remedy. With the long, slim handle sizes, small screws can be screwed in safely and quickly. For driving large screws, there are large-volume handle sizes that can be used to apply higher torques. In addition, the various handle sizes are adapted to the hand of screwdriving professionals, which is always the same size. The roll-off protection and the screw symbol printed on the end of the handle ensure efficient work. With Wiha slimTECHNOLOGY, specially developed for electrical applications, the protective insulation has been integrated into the blade to enable blades that are up to 33% slimmer. This means that even low-lying screw and spring elements can be reached effortlessly. The insulated screwdrivers are subjected to routine testing in accordance with the international IEC 60900 standard and enable safe working around live parts up to 1,000 V AC.
For electrical applications
Tested according to IEC 60900.
• Blister packaging: Yes
• ESD Article: No
• Pozidriv 1: PZ1
• Handle diameter: 30 mm
• Total length (mm): 191 mm
• Length blade visible: 80 mm
• with battery: No
Standards: DIN ISO 8764-PZ.
When screwing by hand, the wrists and muscles are subjected to considerable strain over time. The particularly ergonomically shaped SoftFinish® screwdriver, which ensures optimum transmission of hand force, provides a remedy. With the long, slim handle sizes, small screws can be screwed in safely and quickly. For driving large screws, there are large-volume handle sizes that can be used to apply higher torques. In addition, the various handle sizes are adapted to the hand of screwdriving professionals, which is always the same size. The roll-off protection and the screw symbol printed on the end of the handle ensure efficient work. With Wiha slimTECHNOLOGY, specially developed for electrical applications, the protective insulation has been integrated into the blade to enable blades that are up to 33% slimmer. This means that even low-lying screw and spring elements can be reached effortlessly. The insulated screwdrivers are subjected to routine testing in accordance with the international IEC 60900 standard and enable safe working around live parts up to 1,000 V AC.
For electrical applications
Tested according to IEC 60900.
• Blister packaging: Yes
• ESD Article: No
• Pozidriv 1: PZ1
• Handle diameter: 30 mm
• Total length (mm): 191 mm
• Length blade visible: 80 mm
• with battery: No
| Item no. | WL72667 |
| Alternative article name | SB3241108001 |
| Manufacturer | WIHA |
| Manufacturer article no. | 39566 |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Standards | Tested according to IEC 60900., DIN ISO 8764-PZ. |
| Product series | 3241 |
| Gross weight (manufacturer) | 64.2 g |
| VDE | yes |
| Screw type | PZ1 |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | 1000 V insulated |
| Blade length | 80 mm |
| GPSR manufacturer data | Wiha Werkzeuge GmbH Obertalstraße 3-7 DE-78136 Schonach www.wiha.com |