Steel cylinder roller for 1 propane gas cylinder 11 kg capacity.
• Parcel service: assembled
• total load capacity (kg): 80
• total width (mm): 410
• total height (mm): 970
• number of cylinders (pieces): 1
• Bottle diameter (mm): 300
• Capacity (kg): 11
• Tires: TPE
• Wheel size (mm): 75 x 25
• total load capacity (kg): 80
• total width (mm): 410
• total height (mm): 970
• number of cylinders (pieces): 1
• Bottle diameter (mm): 300
• Capacity (kg): 11
• Tires: TPE
• Wheel size (mm): 75 x 25
| Item no. | WL80055 |
| Manufacturer | FETRA |
| Manufacturer article no. | 51300T-S |
| Width | 410 mm |
| Height | 970 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | blue |
| Incl. battery | no |
| Type of transport device | steel bottle trolley |
| Load capacity | 80 kg |
| Tires | TPE |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | fetra Fechtel Transportgeräte GmbH Industriestraße 17-21 DE-33829 Bogenhausen www.fetra.de |