Pointed combination pliers, insulated, with multi-component grips, VDE-tested, fixing eye, chrome-plated, 145 mm (SB card/blister)
| Item no. | WL80593 |
| Model | 08 26 145 T BK |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 08 26 145 T BK |
| Length | 154 mm |
| Width | 59 mm |
| Height | 26 mm |
| Length with packaging | 245 mm |
| Width with packaging | 85 mm |
| Height with packaging | 2 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Standards | IEC 60900 |
| Net weight (manufacturer) | 195 g |
| VDE | yes |
| Facet | Cutting edge with bevel |
| ESD compliant | no |
| Fastening for fall protection | ja |
| Isolated | yes |
| Tool length | 145 mm |
| Grip (expression) | Multi-component sleeves |
| Cutting value copper cable, stranded | 16 mm² |
| Cutting value copper cable, stranded (diameter) | 8 mm |
| Type of pliers | combination pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |