Needle nose pliers with cutting edge (stork beak pliers) with multi-component sleeves, black atramentized, 200 mm (SB card/blister)
| Item no. | WL80650 |
| Model | 26 12 200 SB |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 26 12 200 SB |
| Length | 228 mm |
| Width | 85 mm |
| Height | 22 mm |
| Length with packaging | 253 mm |
| Width with packaging | 115 mm |
| Height with packaging | 92 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 225 g |
| Tip width | 3 mm |
| Tip thickness | 2.5 mm |
| VDE | no |
| Facet | cutting edge with facet |
| Head width | 18 mm |
| ESD compliant | no |
| Isolated | no |
| Jaw shape | flat-round |
| Tool length | 200 mm |
| Grip (expression) | multi-component sleeves |
| Length of the jaws | 73 mm |
| Type of pliers | snipe nose pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |