Pliers wrench Pliers and wrench in one tool covered with plastic, chrome-plated, 250 mm (SB card/blister)
Pliers wrench replaces a set of wrenches, metric as well as imperial. smooth jaws for gentle assembly of surface finished fittings - works directly on chrome!. Also excellent for gripping, holding, pressing and bending workpieces. No edge damage on sensitive fittings due to backlash-free, full-surface contact. Quick adjustment at the touch of a button directly on the workpiece. No unintentional adjustment of the gripper jaws and no slipping of the joint. Stepless gripping of all wrench sizes up to the specified capacity by means of parallel guided jaws. The stroke between the gripping jaws allows fast tightening and loosening of screw connections according to the ratchet principle. High gripping force due to 10-fold hand force amplification. SB card/blister.
| Item no. | WL80860 |
| Model | 86 03 250 SB |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 86 03 250 SB |
| Length | 325 mm |
| Width | 84 mm |
| Height | 21 mm |
| Length with packaging | 344 mm |
| Width with packaging | 115 mm |
| Height with packaging | 92 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 492 g |
| Tip thickness | 8 mm |
| VDE | no |
| Joint design | Through joint |
| ESD compliant | no |
| Isolated | no |
| Tool length | 250 mm |
| Grip (expression) | Plastic cover |
| Capacity | Nuts wrench size (inch): 2 in |
| Type of pliers | pliers wrench |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |