Cable scissors with double cutting edge, insulated, with multi-component sleeves, VDE tested, chrome-plated, 200 mm (SB card/blister)
| Item no. | WL80940 |
| Model | 95 16 200 SB |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 95 16 200 SB |
| Length | 260 mm |
| Width | 84 mm |
| Height | 31 mm |
| Length with packaging | 344 mm |
| Width with packaging | 115 mm |
| Height with packaging | 92 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Standards | IEC 60900 |
| Net weight (manufacturer) | 362 g |
| VDE | yes |
| Joint design | Screwed joint |
| ESD compliant | no |
| Isolated | yes |
| Tool length | 200 mm |
| Grip (expression) | Multi-component sleeves |
| Cutting value copper cable, stranded | 70 mm² |
| Cutting value copper cable, stranded (diameter) | 20 mm |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |