X-Cut® compact side cutters, high ratio, insulated, with multi-component sleeves, VDE tested, chrome-plated, 160 mm (SB card/blister)
KNIPEX X-Cut® precisely cuts the finest wires as well as stranded cables and hard piano wire. Powerful, light and universal. High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio. Through-hole joint: maximum stability with low weight. Double-bearing joint axle for hard, permanent use. Large opening width for thicker cables. Precise cut even for fine copper wires. Compact, weight-saving design. Universally applicable, in assembly, maintenance and production. 40 % force savings compared to standard side cutters of the same length. SB card/blister.
| Item no. | WL81015 |
| Model | 73 06 160 SB |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 73 06 160 SB |
| Length | 241 mm |
| Width | 85 mm |
| Height | 20 mm |
| Length with packaging | 344 mm |
| Width with packaging | 115 mm |
| Height with packaging | 92 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | blister packaging |
| Incl. battery | no |
| Standards | IEC 60900 |
| Net weight (manufacturer) | 208 g |
| VDE | yes |
| Facet | Cutting edge with bevel |
| Joint design | Box joint |
| ESD compliant | no |
| Isolated | yes |
| Tool length | 160 mm |
| Grip (expression) | Multi-component sleeves |
| Cutting value copper cable, stranded (diameter) | 12 mm |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |