EDGE diagonal cutters, narrow head, very small bevel, 0.1 - 1 mm
• Diagonal cutters with narrow head, ideal for cuts with a very small bevel (bevel) on hard-to-reach or sensitive components
• Perfect for precision mechanics, industrial electricians, mechatronics engineers and microelectronics specialists
• The tapered head and symmetrical tips allow easier access under components and thus increase the reach
• Micro-EDGE cutting edge offset: The cutting edges of the EDGE diagonal cutters are offset by 0.2 mm, enabling ultra-precise cutting of the thinnest wires
• Forged from high-performance alloy steel, cutting edges precision-ground and induction-hardened, cutting edge hardness between 63-65 HRC for excellent durability and long-lasting sharpness
• Opening spring and opening limiter for smooth movements that reduce hand muscle fatigue
• Handles with ESD multi-component sleeves, electrostatically dissipative, which protects sensitive components.
• Perfect for precision mechanics, industrial electricians, mechatronics engineers and microelectronics specialists
• The tapered head and symmetrical tips allow easier access under components and thus increase the reach
• Micro-EDGE cutting edge offset: The cutting edges of the EDGE diagonal cutters are offset by 0.2 mm, enabling ultra-precise cutting of the thinnest wires
• Forged from high-performance alloy steel, cutting edges precision-ground and induction-hardened, cutting edge hardness between 63-65 HRC for excellent durability and long-lasting sharpness
• Opening spring and opening limiter for smooth movements that reduce hand muscle fatigue
• Handles with ESD multi-component sleeves, electrostatically dissipative, which protects sensitive components.
| Item no. | WL83504 |
| Manufacturer | LINDSTRÖM |
| Manufacturer article no. | 6159 |
| Length | 80 mm |
| Width | 160 mm |
| Height | 25 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 71 g |
| VDE | no |
| Facet | very small bevel |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | SNA Europe SAS/ LINDSTRÖM Antigua Carretera Altube km 5.5 ES-01006 Vitoria-Gasteiz www.lindstromtools.com |