EDGE diagonal cutters, small bevel, 0.2 - 1.6 mm
• Diagonal cutters with machine-ground, sharp EDGE cutting edges with a small bevel (bevel) enable precise cuts to be made on sensitive electronic components and precious metals. The tapered head is ideal for working in confined areas
• Suitable for cutting work in electronics, precision mechanics, the jewelry and watchmaking industry and mechatronics
• The bypass cut reduces the pressure on the workpiece (Cu max. Ø 1.6 mm, Fe max. Ø 1 mm) and enables a clean, smooth cut
• Micro-EDGE cutting edge offset: The cutting edges of the EDGE diagonal cutters are offset by 0.2 mm, enabling ultra-precise cutting of the thinnest wires
• Forged from high-performance alloy steel, cutting edges precision-ground and induction-hardened, cutting edge hardness between 63-65 HRC for excellent durability and long-lasting sharpness
• Opening spring and opening limiter for smooth movements that reduce hand muscle fatigue
• Handles with ESD multi-component sleeves, electrostatically dissipative, which protects sensitive components.
• Suitable for cutting work in electronics, precision mechanics, the jewelry and watchmaking industry and mechatronics
• The bypass cut reduces the pressure on the workpiece (Cu max. Ø 1.6 mm, Fe max. Ø 1 mm) and enables a clean, smooth cut
• Micro-EDGE cutting edge offset: The cutting edges of the EDGE diagonal cutters are offset by 0.2 mm, enabling ultra-precise cutting of the thinnest wires
• Forged from high-performance alloy steel, cutting edges precision-ground and induction-hardened, cutting edge hardness between 63-65 HRC for excellent durability and long-lasting sharpness
• Opening spring and opening limiter for smooth movements that reduce hand muscle fatigue
• Handles with ESD multi-component sleeves, electrostatically dissipative, which protects sensitive components.
| Item no. | WL83506 |
| Manufacturer | LINDSTRÖM |
| Manufacturer article no. | 6151 |
| Length | 80 mm |
| Width | 167 mm |
| Height | 15 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 72 g |
| VDE | no |
| Facet | small bevel |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | SNA Europe SAS/ LINDSTRÖM Antigua Carretera Altube km 5.5 ES-01006 Vitoria-Gasteiz www.lindstromtools.com |