Underheater RBN-2A, 230V, 300W
The JBC underheater is the ideal solution for the complete reworking of small PCBAs, such as those often used in smartphones. With unparalleled reliability in temperature accuracy and control of the PCBA, no component is damaged.
The set includes a PHNE preheater with a heating surface of 108 x 70 mm, a PHNS holder for PCBs and an RHN articulated hand rest for comfortable working and precise results. With a peak power of 300 W, selectable temperature from 50 to 250 ºC and various profiles, the JBC underheater offers maximum flexibility and efficiency.
In addition, the device has PC communication, robot connection, remote control and ESD safety. With the option of connecting a pedal to control the heating, the JBC underheater is an indispensable tool for professional applications.
• The PHNE preheater is indispensable for avoiding thermal shocks during the post-processing of multilayer PCBs. It has a heating surface of 108 x 70 mm / 4.25 x 2.75 in.
• PHNS PCB holder, which enables quick, easy and precise changing of PCBs and guarantees correct positioning, ideal for repetitive soldering work.
• RHN Articulated hand rest that provides a support point for the hand close to the work area. It makes work more comfortable, reduces fatigue and ensures precise work processes.
The set includes a PHNE preheater with a heating surface of 108 x 70 mm, a PHNS holder for PCBs and an RHN articulated hand rest for comfortable working and precise results. With a peak power of 300 W, selectable temperature from 50 to 250 ºC and various profiles, the JBC underheater offers maximum flexibility and efficiency.
In addition, the device has PC communication, robot connection, remote control and ESD safety. With the option of connecting a pedal to control the heating, the JBC underheater is an indispensable tool for professional applications.
• The PHNE preheater is indispensable for avoiding thermal shocks during the post-processing of multilayer PCBs. It has a heating surface of 108 x 70 mm / 4.25 x 2.75 in.
• PHNS PCB holder, which enables quick, easy and precise changing of PCBs and guarantees correct positioning, ideal for repetitive soldering work.
• RHN Articulated hand rest that provides a support point for the hand close to the work area. It makes work more comfortable, reduces fatigue and ensures precise work processes.
| Item no. | WL84770 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | RBN-2A |
| Length | 310 mm |
| Width | 239 mm |
| Height | 205 mm |
| Length with packaging | 480 mm |
| Width with packaging | 370 mm |
| Height with packaging | 380 mm |
| Scope of delivery | • PHNE preheater • PHNS Holder for printed circuit boards • RHN Articulated hand rest |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Temperature range °C | 50 – 250 °C |
| Temperature range °F | 120 – 482 °F |
| Number of standard temperature profiles | 3 |
| Number of user temperature profiles | 20 |
| Number of zones | 1 |
| Maximum power | 300 W |
| Working hours (max.) | 50 m |
| Length of the heating surface | 108 mm |
| Width of the heating surface | 70 mm |
| Total power consumption | 230 V |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |