Socket set, 1/2" drive, 6-piece
Robust textile belt in typical Wera design with 6 long ½" hand and machine sockets (non-impact) in a very small space. A smooth-running rotating mechanism ensures a secure hold and easy removal of the sockets. Includes snap hook for attaching to belt loops or pockets. With fleece backing and Velcro strips for easy attachment, e.g. to walls, shelves, workshop trolleys and Wera 2go tool transport system.Long ½" hand and machine socket wrench inserts (ISO 2725 part 3) from Wera for use in hand and machine operation (non-impact), even with deep-set screw connections and protruding threaded rods. With Take it easy tool finder with color coding according to size - for finding the required tool quickly and easily. Easy to grip, even with oily hands. With hexagonal profile and ball catch groove. The hexagonal profile enables high forces to be transmitted and puts less stress on the edges of the nut or screw head than a twelve-sided profile. Fine-toothed ratchets also make the use of a hexagonal profile superfluous, even in confined spaces, thanks to their small return angle. For hexagon head bolts and nuts.
• 6-piece nut set on robust textile strap ½"
• Smooth-running rotating mechanism for a secure hold and easy removal of the tools
• Long ½" socket wrench for deep-set screw connections in tight installation spaces and protruding threaded rods
• Hexagonal profile enables precise and profile-friendly screw fastening with high force transmission
• With Take it easy tool finder: color coding according to size
• 6-piece nut set on robust textile strap ½"
• Smooth-running rotating mechanism for a secure hold and easy removal of the tools
• Long ½" socket wrench for deep-set screw connections in tight installation spaces and protruding threaded rods
• Hexagonal profile enables precise and profile-friendly screw fastening with high force transmission
• With Take it easy tool finder: color coding according to size
| Item no. | WL88293 |
| Model | Belt C Deep 1 |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05004565001 |
| Length | 290 mm |
| Width | 125 mm |
| Height | 50 mm |
| Length with packaging | 290 mm |
| Width with packaging | 125 mm |
| Height with packaging | 50 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Product series | 8790 HMC |
| VDE | no |
| Screw type | hexagonal |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 6-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |