Hex-Plus cross-handle hexagon screwdriver with holding function, 10 x 200 mm
Cross-handle screwdriver: The ideal handle shape enables particularly high tightening and loosening torques to be transferred. The ergonomic shape of the handle fills the heel of the hand well and the fingers lie securely in the softly rounded recessed grips. The whole hand is in contact with the handle and friction losses between hand and handle are avoided. With holding function to securely hold the hexagon socket screw on the tool. Special surface coating for high corrosion protection and optimum accuracy of fit in the screw.
• Cross-handle screwdriver for transferring particularly high tightening and loosening torques
• Ergonomic 2-component handle with finger grip recesses and pleasant feel for very high power transmission and fatigue-free working
• With additional short shank for transmitting extremely high torques thanks to the leverage effect of the long shank
• With holding function on the long leg to hold the screw securely on the tool
• With Take it easy tool finder: color coding according to profiles and size stamping
• Cross-handle screwdriver for transferring particularly high tightening and loosening torques
• Ergonomic 2-component handle with finger grip recesses and pleasant feel for very high power transmission and fatigue-free working
• With additional short shank for transmitting extremely high torques thanks to the leverage effect of the long shank
• With holding function on the long leg to hold the screw securely on the tool
• With Take it easy tool finder: color coding according to profiles and size stamping
| Item no. | WL89098 |
| Model | 454 HF |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05023355001 |
| Length | 247 mm |
| Width | 118 mm |
| Height | 22 mm |
| Length with packaging | 348 mm |
| Width with packaging | 121 mm |
| Height with packaging | 80 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Hexagon socket | 10 mm |
| Blade length | 200 mm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |