Bit-Check 10 TX Impactor 1, 10-piece
Robust bit check from Wera. Bit checks provide a quick overview of the available tools. Bits that are not needed are simply put back into the assortment and do not get lost. Easy to transport, e.g. in a shirt pocket. The impactor technology ensures above-average tool life even under extreme conditions. Increased frictional resistance due to rough diamond particle coating on the bit tip prevents slipping out of the screw. Particularly suitable for use with standard impact screwdrivers. Impactor holder for cushioning extreme impact peaks. Special torsion effect due to double torsion spring. With ring magnet for easy holding of long and heavy screws, also ideal for overhead work. Particularly suitable for use with standard impact wrenches. Magnet can be pushed back and thus switched off.
• Stand-up, multi-component bit check
• Impactor technology for above-average tool life
• Particularly suitable for use with standard impact screwdrivers
• Diamond coating for a secure fit in the screw
• Holder with ring magnet for holding long and heavy screws
• Stand-up, multi-component bit check
• Impactor technology for above-average tool life
• Particularly suitable for use with standard impact screwdrivers
• Diamond coating for a secure fit in the screw
• Holder with ring magnet for holding long and heavy screws
| Item no. | WL89694 |
| Model | Bit-Check 10 TX Impaktor 1 |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05057688001 |
| Length | 100 mm |
| Width | 63 mm |
| Height | 12 mm |
| Length with packaging | 331 mm |
| Width with packaging | 145 mm |
| Height with packaging | 72 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Number of parts in the tool set | 10-piece |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |