Socket ring wrench, 9x12 mm, 9x12 x 11 x 41 mm
Insert ring wrench, for hexagon screw heads or nuts, for torque wrenches in the Click-Torque X series with 9x12 mm mount.
• Square insertion tool 9x12 mm
• For Click-Torque X series torque wrenches with 9x12 mm socket
• Application: Hexagon screw heads and nuts
• With pin lock
• The chrome vanadium steel design makes the insertion tools suitable for high loads
• Square insertion tool 9x12 mm
• For Click-Torque X series torque wrenches with 9x12 mm socket
• Application: Hexagon screw heads and nuts
• With pin lock
• The chrome vanadium steel design makes the insertion tools suitable for high loads
| Item no. | WL90462 |
| Model | 7771 |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05078624001 |
| Length | 122 mm |
| Width | 83 mm |
| Height | 15 mm |
| Length with packaging | 122 mm |
| Width with packaging | 83 mm |
| Height with packaging | 15 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 41 mm |
| Wrench size | 11 mm |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |