Wood twist drill bit, 5 x 85 mm
High-quality wood twist drill bits for precise, tear-free drilling in softwood, hardwood and coated panel materials. Made from high-speed steel (HSS). The hexagonal shank ensures very good power transmission. Finely tuned material elasticity ensures long tool life. Very good concentricity. 1/4" drive suitable for DIN ISO 1173-D 6.3 holders.
• Twist drill bit - for wood applications
• Very good power transmission due to hexagonal shank
• HSS = high-speed steel with cross-grinding
• Finely tuned material elasticity for long tool life
• Very good concentricity
• Twist drill bit - for wood applications
• Very good power transmission due to hexagonal shank
• HSS = high-speed steel with cross-grinding
• Finely tuned material elasticity for long tool life
• Very good concentricity
| Item no. | WL90587 |
| Model | 849 HSS |
| Manufacturer | WERA |
| Manufacturer article no. | 05104602001 |
| Length | 110 mm |
| Width | 15 mm |
| Height | 15 mm |
| Length with packaging | 110 mm |
| Width with packaging | 15 mm |
| Height with packaging | 15 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Diameter | 5 mm |
| Incl. battery | no |
| Bit length | 85 mm |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Drill type | Wood drill |
| GPSR manufacturer data | WERA Werkzeuge GmbH Korzerter Strasse 21-25 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.wera.de |