ERGO™ screwdriver for hexagon socket screws with rubber handle, 1.5 mm x 60 mm
The BAHCO ERGO™ screwdriver BE 8715 1.5 × 60 mm was developed as part of the ERGO™ process to offer maximum precision, comfort and efficiency when working with hexagon socket screws. The ball point tip allows easy insertion into the screw head from different angles, making it much easier to work in confined areas or hard-to-reach places. Compared to conventional standard screwdrivers, the BE 8715 ensures faster and more efficient work.
The burnished tip ensures high accuracy and durability, while the high-performance steel alloy blade with chrome-plated surface offers maximum corrosion protection. This maintains functionality over a long period of time.
The ergonomically designed 3-component handle combines soft material for high user comfort with a rigid surface for optimum power transmission. The design reduces the effort required and enables fatigue-free working, even over long periods of time. Color markings and symbols on the end of the handle make it easier to quickly identify the correct blade, while the flat sides prevent it from rolling away. An integrated hanging loop ensures practical storage.
With an overall length of 182 mm, a handle length of 122 mm, a handle diameter of 20 mm and a blade length of 60 mm, the screwdriver sits securely in the hand and offers precise work even in difficult situations.
The BE 8715 is therefore the ideal choice for precise, ergonomic and durable work on hexagon socket screws in industry, maintenance or professional trade applications.
• Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
• For hexagon socket screws, ball head, for easy insertion into the screw head from various angles
• For more efficient and faster work compared to a standard screwdriver
• Burnished tip for greater accuracy
• 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
• The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
• Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• Flat side parts prevent rolling away
• Integrated suspension eye
• Blade made of high-performance steel alloy, chrome-plated for maximum corrosion protection and long service life
• High performance steel blade with chrome plating for high protection against corrosion, long life tool
The burnished tip ensures high accuracy and durability, while the high-performance steel alloy blade with chrome-plated surface offers maximum corrosion protection. This maintains functionality over a long period of time.
The ergonomically designed 3-component handle combines soft material for high user comfort with a rigid surface for optimum power transmission. The design reduces the effort required and enables fatigue-free working, even over long periods of time. Color markings and symbols on the end of the handle make it easier to quickly identify the correct blade, while the flat sides prevent it from rolling away. An integrated hanging loop ensures practical storage.
With an overall length of 182 mm, a handle length of 122 mm, a handle diameter of 20 mm and a blade length of 60 mm, the screwdriver sits securely in the hand and offers precise work even in difficult situations.
The BE 8715 is therefore the ideal choice for precise, ergonomic and durable work on hexagon socket screws in industry, maintenance or professional trade applications.
• Screwdriver developed in the course of the ERGO™ process
• For hexagon socket screws, ball head, for easy insertion into the screw head from various angles
• For more efficient and faster work compared to a standard screwdriver
• Burnished tip for greater accuracy
• 3-component handle for maximum ease of use, soft material with rigid surface provides comfortable grip and better power transmission
• The correct blade can be easily identified by the colour marking and the symbol on the end of the handle
• Maximum comfort with minimum effort due to ergonomic design
• Flat side parts prevent rolling away
• Integrated suspension eye
• Blade made of high-performance steel alloy, chrome-plated for maximum corrosion protection and long service life
• High performance steel blade with chrome plating for high protection against corrosion, long life tool
| Item no. | WL53493 |
| Model | BE 8715 |
| Manufacturer | BAHCO |
| Manufacturer article no. | BE-8715 |
| Length | 270 mm |
| Width | 60 mm |
| Height | 45 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Handle length | 122 mm |
| VDE | no |
| Screw type | hexagon socket |
| ESD compliant | no |
| Packaging dimensions | piece |
| Screwdriver type | normal screwdrivers |
| Hexagon socket | 1.5 mm |
| Handle width | 20 mm |
| Tool length | 182 mm |
| Handle diameter | 20 mm |
| Blade length | 60 mm |
| GPSR manufacturer data | BAHCO Werkzeuge Maybachstr. 10 DE-71711 Steinheim www.bahco-werkzeuge.de |