Electronic-Super-Knips®, side cutter, 125 mm
Electronic Super Knips® precision pliers for the finest cutting work, e.g. in electronics and precision mechanics. Ground, very sharp cutting edges without facet. Exactly shaped tips also cut adjacent wires from Ø 0.2 mm. Shear cut with controlled micro cutting edge offset for long life and ultra-precise cutting of even the thinnest wires. Joint with stainless steel rivet. Extremely smooth action for fatigue-free work. With opening spring and opening limiter. with narrow head. Cutting edges additionally induction hardened, cutting edge hardness approx. 60 HRC. Special tool steel, burnished. - Shape: 3 - Cutting values soft wire (diameter): Ø 0.2 - 1mm - Jaw length (B): 9mm - Jaw thickness (at joint) (D): 7.5mm - Head width (A): 12.5mm
• Precision pliers for finest cutting work, e.g. in electronics and precision mechanics
• Ground, very sharp cutting edges without facet
• Exactly shaped tips also cut adjacent wires from Ø 0.2 mm
• Shear cut with controlled micro cutting edge offset for long service life and ultra-precise cutting of even the thinnest wires
• Joint with stainless steel rivet
• Extremely smooth action for fatigue-free work
• With opening spring and opening limiter
• Precision pliers for finest cutting work, e.g. in electronics and precision mechanics
• Ground, very sharp cutting edges without facet
• Exactly shaped tips also cut adjacent wires from Ø 0.2 mm
• Shear cut with controlled micro cutting edge offset for long service life and ultra-precise cutting of even the thinnest wires
• Joint with stainless steel rivet
• Extremely smooth action for fatigue-free work
• With opening spring and opening limiter
| Item no. | WL13361 |
| Model | 78 31 125 |
| Manufacturer | KNIPEX |
| Manufacturer article no. | 78 31 125 |
| Length | 130 mm |
| Width | 60 mm |
| Height | 13 mm |
| Length with packaging | 189 mm |
| Width with packaging | 72 mm |
| Height with packaging | 48 mm |
| Volume with packaging | 0.64 dm³ |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Type of packaging | single pack |
| Incl. battery | no |
| Standards | DIN ISO 9654 |
| Product series | Electronic-Super-Knips® |
| RoHS compliant | no |
| Net weight (manufacturer) | 55 g |
| Surface | burnished |
| VDE | no |
| Cut shape | without bevel |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 125 mm |
| Type of side cutters | side cutter |
| Grip (expression) | With multi-component sheaths |
| Cutting value wire diameter (soft) | 1 mm |
| Type of pliers | cutting pliers |
| GPSR manufacturer data | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |