ESD Precision side cutters, pointed, 0.2-1.6 mm
• Pointed and long head
• ESD-safe handles made of conductive material 0.2-1.6 mm
• flush cut
• small bevel
• "CO" version with antistatic, conductive handles
• ESD-safe handles made of conductive material 0.2-1.6 mm
• flush cut
• small bevel
• "CO" version with antistatic, conductive handles
| Item no. | WL16028 |
| Model | 8154-CO |
| Manufacturer | LINDSTRÖM |
| Manufacturer article no. | 8154 CO |
| Length | 112.5 mm |
| Width | 100 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| VDE | no |
| Head width | 12.7 mm |
| Cut shape | small bevel |
| ESD compliant | yes |
| Tool length | 112.5 mm |
| Type of side cutters | side cutter |
| GPSR manufacturer data | SNA Europe SAS/ LINDSTRÖM Antigua Carretera Altube km 5.5 ES-01006 Vitoria-Gasteiz www.lindstromtools.com |