Head and front magnifier laboCLIP, binocular, 2.5x, 5 dpt.
With the head and attachment magnifier laboCLIP from Eschenbach, both hands remain free to work. The attachment magnifier can simply be attached to the spectacle frame. It also guarantees a comfortable working distance even at high magnification.
• Plano-convex or aspherical PXM® lightweight lens for sharp, distortion-free imaging
• Use with distance glasses to achieve the best possible image quality.
• Lens parts are easily exchangeable
• Lens sizes: monocular Ø 40 mm, binocular 74.5 x 28 mm
• Low weight
• Clamping element made of glass-fibre reinforced plastic
• Supplied in a storage box
• Plano-convex or aspherical PXM® lightweight lens for sharp, distortion-free imaging
• Use with distance glasses to achieve the best possible image quality.
• Lens parts are easily exchangeable
• Lens sizes: monocular Ø 40 mm, binocular 74.5 x 28 mm
• Low weight
• Clamping element made of glass-fibre reinforced plastic
• Supplied in a storage box
| Item no. | WL22221 |
| Model | 164625 |
| Manufacturer | ESCHENBACH |
| Manufacturer article no. | 164625 |
| Length | 100 mm |
| Width | 80 mm |
| Height | 55 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 118 g |
| Diopters | 5 dpt |
| Lens shape | binocular |
| (Optimal) working distance | 180 mm |
| Lamp or magnifying glass type | Head and attachment magnifier |
| Magnification | 2,5x |
| GPSR manufacturer data | ESCHENBACH Optik GmbH Fürther Straße 252 DE-90429 Nürnberg www.eschenbach-optik.de |