Protector, rectangular, 13 x 31.5 mm
The rectangular protective cup from JBC, measuring 13 x 31.5 mm, is an indispensable accessory for hot air repair stations. It concentrates the heat precisely on the desired area and at the same time protects adjacent components from unwanted heat. The protective cup should be selected in the right size for the component to be desoldered in order to achieve optimum results. It can also be used in combination with a tripod to remove components cleanly and efficiently. Ideal for precise and safe repair work.
• rectangular - without tripod
• for hot-air repair stations
• protects the adjacent components
• concentrates the heat on the desired area
• The protective cup should have the appropriate size of the component to be desoldered.
• can be used with a tripod to cleanly remove the component
• rectangular - without tripod
• for hot-air repair stations
• protects the adjacent components
• concentrates the heat on the desired area
• The protective cup should have the appropriate size of the component to be desoldered.
• can be used with a tripod to cleanly remove the component
| Item no. | WL23243 |
| Model | 0001593 / P1593 |
| Manufacturer | JBC |
| Manufacturer article no. | P1593 |
| Length with packaging | 80 mm |
| Width with packaging | 40 mm |
| Height with packaging | 35 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Length (protective cup) | 13 mm |
| Width (protective cup) | 31.5 mm |
| Shape | rectangular |
| Net weight (manufacturer) | 8.9 g |
| Gross weight (manufacturer) | 19.2 g |
| Dimensions | 13 x 31,5 mm |
| ESD compliant | no |
| GPSR manufacturer data | JBC Soldering SL Ramón y Cajal 3 ES-08750 Molins De Rei www.jbctools.com |