ESD IDP-STAT Packaging bag gold, 300 x 400 x 0.07 mm
The warning sign on paper roll from WARMBIER is the ideal solution for short-term or flexible labeling. Measuring 36 x 75 mm, it fits on many surfaces, is self-adhesive and can be easily used on unwinding stations thanks to the 40 mm core diameter.
The yellow color with black print ensures optimum visibility, while the German lettering clearly indicates dangers or instructions. The practical roll shape allows quick removal and application, ideal for industry, workshops, laboratories or shipping areas. The paper is ESD-compliant, which means it can also be used safely in electrostatically sensitive areas.
• Permanently conductive film IDP-STAT
• Weldable
• Recyclable
• Standard printing: type designation, ESD marking, recycle symbol and LOT no.
The yellow color with black print ensures optimum visibility, while the German lettering clearly indicates dangers or instructions. The practical roll shape allows quick removal and application, ideal for industry, workshops, laboratories or shipping areas. The paper is ESD-compliant, which means it can also be used safely in electrostatically sensitive areas.
• Permanently conductive film IDP-STAT
• Weldable
• Recyclable
• Standard printing: type designation, ESD marking, recycle symbol and LOT no.
| Item no. | WL28579 |
| Model | 3010.155.IDP |
| Manufacturer | WARMBIER |
| Manufacturer article no. | 3010.155.IDP |
| Width | 300 mm |
| Height | 400 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Colour | gold |
| Colour | gold |
| Typical leakage resistance | 10⁹ - 10¹⁰ Ohm |
| Film thickness | 0,07 mm |
| Zip closure | no |
| Packaging properties | permanent dissipative |
| Resealable | no |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | Wolfgang WARMBIER Untere Gießwiesen 21 DE-78247 Hilzingen www.warmbier.com |