ESD shipping box SAFESHIELD, 250 x 191 x 110 mm, without foam
Warmbier's Safeshield packaging material has high electrostatic shielding against electrostatic discharges and fields. Suitable both for internal storage and for external shipping of endangered electronic components (ESDS).
• flat, space-saving delivery
• high shielding properties due to conductive inner layer
• Inner and outer cover permanently conductive and abrasion-resistant
• Good mechanical properties
• recyclable
• Reusable
• Corrosion-free
• Free of heavy metals
• Imprint: ESD label with warning in German and English, RESY symbol
• flat, space-saving delivery
• high shielding properties due to conductive inner layer
• Inner and outer cover permanently conductive and abrasion-resistant
• Good mechanical properties
• recyclable
• Reusable
• Corrosion-free
• Free of heavy metals
• Imprint: ESD label with warning in German and English, RESY symbol
| Item no. | WL32203 |
| Model | 5510.912 |
| Manufacturer | WARMBIER |
| Manufacturer article no. | 5510.912 |
| Length | 250 mm |
| Width | 191 mm |
| Height | 110 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Manufacturer colour information | blue |
| Colour | blue |
| Incl. battery | no |
| Typical leakage resistance | 10⁹ - 10¹⁰ Ohm |
| ESD compliant | yes |
| GPSR manufacturer data | Wolfgang WARMBIER Untere Gießwiesen 21 DE-78247 Hilzingen www.warmbier.com |