Replacement blades for Swivel-Blade® cable cutter and ring pliers 45-128 and 45-129
The replacement cutter for 45-128 Round Cable Slitting and Ringing Tool 1/4 in. to 3/4 in. O.D. from IDEAL impresses with its precise workmanship and high functionality. Developed for professional applications, this tool enables effortless and clean stripping of a wide variety of conductors and strands. Two blades/package The robust design and ergonomic shape ensure comfortable handling and a long service life. An indispensable tool for electricians, technicians and anyone who wants to carry out precise and efficient work in the field of cable processing.
• Two Blades/package
• Two Blades/package
| Item no. | WL33367 |
| Model | L-7486 |
| Manufacturer | IDEAL |
| Manufacturer article no. | L-7486 |
| Length | 127 mm |
| Width | 25 mm |
| Height | 25 mm |
| Sales unit | 1 piece |
| Content unit | 1 piece |
| Incl. battery | no |
| Net weight (manufacturer) | 9 g |
| VDE | no |
| ESD compliant | no |
| Tool length | 127 mm |
| GPSR manufacturer data | IDEAL Industries International BV Franciscusweg 267 NL-1216 Hilversum www.idealind.com |